Člověk - Omezené zdroje - Energie - Hospodaření - Přednáška č. 14
Zdravím vás lidičky,
já jsem Diskutér a vítám vás u přednášky č.14 projektu Poznávání podstaty. Tato přednáška se věnuje Hospodaření s energií v rámci tematického okruhu Člověk.
Nejdříve si zopakujme lehce ambiciózní cíl projektu, kterým
je: "Drobná
úprava světa, aby se nám tu žilo lépe. V rámci
tohoto cíle jsme, a ještě dlouho budeme v oblasti zlepšení vlastního
života tím, že se jej budeme snažit pochopit a mít naplněný."
Odkaz na přednášku ve formě videa na YouTube - zde
Dost možná si ze školy pamatujete, že je obrovské množství energie využito v jádrech atomů, aby toto jádro drželo pohromadě. A asi i dobře víme, co se stane, když se tato energie uvolní. Ano, je to pěkný rachot, který známe z popisu výbuchu jaderné bomby, nebo z fungování jaderné elektrárny. Toto jsou z pohledu našich životů extrémní příklady. Uvědomme si ale, že svět se nalézá v nějaké přirozené energetické hladině, což představuje jeho přirozený stav. Někdy je i obrovské množství energie uloženo tak šikovně, že se jedná o přirozený stav. Tato rovnováha ale může být velmi křehká, a i malým zásahem může dojít porušení této rovnováhy, což povede k rozpadu nebo rychlému uvolnění této uložené energie. Příkladem je rozpad velkého podniku, nebo výbuch jaderné bomby.
Pro nás je podstatné, že náš svět bude setrvávat v tomto přirozeném stavu, pokud se živé bytosti nevzepřou přirozenosti. Přirozený stav je charakteristický minimalizováním energetických výdajů. Pro nás lidi je minimalizace výdajů energie modlou, a proto často používáme termíny jako efektivita, nebo nejlepší poměr cena/výkon. Pokud chceme docílit toho, aby něco bylo jinak, než jak je to přirozené, tak musíme vykovat práci. A k práci potřebujeme využít právě tu důležitou energii. Z toho vyplývá, že má slovo práce velmi obecný význam a rozumí se jím změna přirozeného stavu světa. Energie prostě ke svému životu potřebujeme spoustu a dnes si představíme doporučení, jak s ní správě nakládat.
Nejdříve si zopakujeme informace o množství energie, kterou
máme k dispozici. Toto téma jsme podrobněji probírali v přechozí
přednášce. Opět pomůže, když slovo energie budeme vnímat jako slovo peníze.
Každý den tedy máme k dispozici určité množství energie. Pokud tuto
energii daný den nevyčerpáme tak nám propadá, což je velká škoda. Kromě tohoto
ještě navíc nevyužitou energii musíme nejdřív vybít, abychom byli schopni
usnout. Z toho vyplývá, že bychom se měli naučit využít maximální množství
energie a že bychom se měli zaměřit i na to, abychom tu energii využívali smysluplně.
A jak je to s tím efektivním využíváním energie? V hospodaření s energií jsou pravidla poměrně jasná. Svět je v nějakém přirozeném stavu a my máme k dispozici nevelké množství energie, díky které můžeme tento stav jemně upravit dle svých přání. Z toho vyplývá, že bychom se měli snažit volit takové investice energie, které mají velkou šanci na úspěch a kde z poměrně malého množství investované energie dosáhneme podstatného zlepšení. Jinými slovy bychom se měli snažit získat za málo peněz hodně muziky. Ale ta pomyslná muzika by pro nás také měla být dostatečně hodnotná. Tím chci říct, že bychom se neměli zaměřovat pouze na výkon, ale měli bychom zohledňovat i kvalitu a potřebnost plodů našeho snažení. Tentokrát to uvedu na příkladu s učením. Pokud nás baví humanitní vědy, tak jsme schopni proniknout opravdu hluboko do jejich tajů. Jsme v tomto učení prostě efektivní. V reálném životě je ale vhodné mít alespoň základy ze všech množných oblastí. Sice můžeme jako "humanitofilové" tvrdě bojovat s matematikou, ale její základy nám s trošku selského rozumu budou prospěšné, když budeme přemýšlet o tom, jaký dopad bude mít půjčka na náš rozpočet a jak velkými sponzory našeho věřitele se staneme. A i když jsme naopak geniálními matematiky, tak přeci jen není od věci alespoň obstojně ovládat gramatiku minimálně mateřského jazyka. V dnešním formálním světě by veřejnost více zaujaly ty gramatické chyby než případné geniální myšlenky. Takže kromě efektivity bychom se měli zaměřit i na potřebnost a praktičnost zaměření, a to i za cenu, že s určitými tématy budeme nepříjemně bojovat. Do pojmu efektivity v oblasti hospodaření s energií tedy samozřejmě spadá i správný výběr životních oblastí, kterým se chceme věnovat. Prostě bychom neměli věnovat přespříliš energie do činností, které bychom jednou při zpětném pohlédnu mohli hodnotit jako zbytečné. Proto opět jako inspiraci pro volbu oblastí zájmu doporučuji první a druhou složku smyslu života. Tedy nesmrtelnost genu a nesmrtelnost myšlenky.
Doplňkovým vodítkem pro výběr činností k dosažení cílů je pak celkové množství investované energie, kterou potřebujeme.
Volbu činností uvedu na příkladu. Pro cestování do zaměstnání, nebo třeba do školy máme většinou na výběr chůzi, jízdu na kole, kombinaci jízdy hromadnou dopravou s cestou pěšky anebo jízdu automobilem. Z hlediska spotřebované energie je většinou nejlákavější ta jízda autem. Proto je asi cestování autem tolik oblíbené. Jízda autem je však většinou ztrátou času, protože jsou během ní možností dalšího využití doby strávené v autě dosti omezené. Proto doporučuji zvážit i další možnosti dopravy. Cesta pěšky nebo na kole sice bývá fyzicky náročnější, ale snad i méně stresující a současně se jedná o pohyb, na který často nemáme v našich hektických životech čas. Navíc aktivní cestou do práce svádíme úspěšný boj s leností, což považuji za důkaz osobní velikosti. Zde tedy cestou do práce zabíjíme několik much jednou ranou. Cesta pěšky nebo na kole bývá dlouhá a za nepříznivého počasí i téměř vyloučená. V případě dobrého dopravního spojení ovšem bývá velmi výhodná kombinace hromadné dopravy s chůzí na zastávku. V tomto případě se trošku se projdeme a buď si můžeme s někým popovídat, něco si můžeme přečteme, nebo si můžeme promyslet zajímavé myšlenky a plány. Cesta autem je tedy sice většinou nejpohodlnější a nejrychlejší. Toto cestování ale bývá nejnákladnější, slouží pouze pro dopravu do cíle a bývá zatíženo stresem. Proto bývá vhodné alespoň zvážit jiné způsoby cestování, protože jimi plníme více cílů.
Vraťme ale se ještě k chápání efektivity:
Každý z nás je jiný. Někdo je spíše analytik a někdo bohém. Někdo chce spoléhat téměř výhradně na sebe a někdo se zase obklopí lidmi, kteří mu z nejhorších problémů pomohou.
Pokud je naší přezdívkou pečlivost, tak je náš život spojen se spoustou práce, s učením a s opatrností. Navíc jsme často soustředění, zamyšlení a neustále analyzujeme potenciální rizika. Prostě se vše snažíme posouvat k dokonalosti a našim cílem je opravování veškerých chyb, se kterými se setkáme. Prevence je pro nás prostě modlou a často kvalitu prováděné činností doháníme až do extrému, protože nezdary slušně řečeno nemáme příliš v oblibě. Odměnou je předcházení problémům, ale platíme za to menší spontánností a utíkají nám krásy života. Pokud se nám ale přesto něco nezdaří, tak jsme tím sice lehce překvapeni, ale nezdar rychle napravíme. Máme prostě k řešení problémů vlohy. Ve zcela výjimečných případech se ovšem může i stát, že náš přístup nebude pro okolí zcela stravitelný.
Jako bohémové naopak žijeme spíše přítomností, máme tendenci si život užívat a příliš neřešíme budoucnost. Proto nemáme čas zbytečné potenciální úkoly a problémy. Co kdybychom třeba něco řešili zbytečně?! Stejně je většina problému a úkolů buď nafouklá, nebo to může vyřešit někdo jiný, anebo se to pak nějak vyřeší. V tomto případě naše nálada cestuje jako na horské dráze. Většinou se dotýkáme nebe, ale občas si už skoro hledáme ubytování v pekle. A právě v obdobích průšvihů nastává vážný problém. My totiž problémy řešit neumíme a fakt nás to nebaví. A proto je riziko, že problémy dokonce ani vyřešit nemusíme. Současný svět je hold založen velmi materiálně a na každého z nás je naloženo obrovské množství úkolů a povinností. Prostě žijeme v tabulkovém světě a je dost dravců, kteří čekají na naše zavání, aby nás za drobnosti sedřeli z kůže. Pokud tedy patříme spíš mezi ty bohémy, tak bychom měli mít v blízkosti někoho, kdo nás bude částečně držet při zemi a kdo nás v případě nouze vyrve z drápů těch krutých dravců.
Na uvedených příkladech jsme si tedy ukázali, že efektivitu při hospodaření s energií můžeme vnímat různě. Buď jako minimalizaci problémů v budoucnu formou prevence. Anebo jako minimalizaci úkolů v přítomnosti s vírou, že těch pár vážných problémů v budoucnu prostě nějak vyřešíme. Osobně si myslím, že současná doba jednoznačně nahrává té první variantě. Jak se ale my sami budeme chovat je stejně nejvíce závislé na naší přirozenosti. Dlouhodobý boj s přirozeností by stejně většinou úspěšný nebyl. Myslím si, že úspěšná změna v této oblasti je opravdu dlouhodobým úkolem. Má rada je proto jasná. Každý z nás dostal od rodičů narozením a výchovou nějaké karty a s těmi hrajme!
Za zmínku stojí ještě informace, že je naše energie rozdělena do různých částí. Všichni přeci víme, že pro fyzické činnosti, pro intelektuální činností a třeba pro zábavu využíváme jiné druhy energie. A tyto energie nemůžeme využívat pro odlišnou kategorii činností. Proto je pro nás většinou fyzická práce po dlouhodobé intelektuální námaze příjemnou relaxací. S každou z těchto části energie bychom se měli naučit hospodařit. Pokud totiž budeme pracovat pouze intelektuálně, tak se nám zásoby energie na fyzické činností budou tenčit. A o tom, jak dopadne náš intelekt, pokud se budeme věnovat jen fyzickým činnostem raději ani mluvit nebudu 😊.
A teď se dostáváme k dalšímu příkladu. Tentokrát si řekneme,
jaké doporučení nám asi dává náš pud sebezáchovy v otázce hospodaření se
zbývající energií ve chvílích volna. Uvedeme si to na příkladu jednoho týdne:
V pondělí po práci k nám pud sebezáchovy promlouvá takto:
"No jo kámo dneska to bylo fakt dost náročné. Stejně ale máš
ještě dost energie. A ten zatracený svět se furt mění a skrývá tolik tajů, co
by bylo fajn znát. Kámo, hecni se a pojď se
vzdělávat! Máš přeci
už rozmyšlený plán, co tě v následujících letech čeká. Máš už dokonce i
sehnané knihy a další podklady k těm podstatným tématům. Prostě se hecni a pojď se hodinku vzdělávat! Víc času nemáš, protože pak už jsou na tebe
natěšené děti s manželkou. Teď máš ale možnost si za tu hodinku trošku
rozšířit obzory. Dnes investuj energii a čas do
seberozvoje!"
V úterý po práci k nám pud sebezáchovy promlouvá takto:
"Kamaráde, dneska jsi toho v práci zvládl dost. No jo,
ale máš zavařenou hlavu, co? Hmmm, uvědom si,
ale že máš také kamarády! A co když tě uvidí
jen jednou do roka? To tě asi jako moc
blízkého přítel brát nebudou, co? A ty přeci
kamarády chceš i potřebuješ. Jako tvůj pud sebezáchovy musím na zachování
blízkého vztahu s pár dobrými přáteli trvat. Přátelé tvoří kostrou tvého
záchranného systému, v případech nouze a cítíš se s nimi prostě
skvěle. Právě na dobré přátele se můžeš obrátit, když se na tebe sype jeden
problém za druhým. Bez přátel, to můj drahý kamaráde nepůjde. Takže šup, vezmi děti a sejděte se kamarády třeba na
dětském hřišti! Nechte si děti hrát, vy si pokecejte a
dopřejte fakt zasloužený odpočinek i vašim utahaným ženám. Dneska prostě
investuj energii do přátel a umožni odpočinek i manželce."
Ve středu po práci k nám pud sebezáchovy promlouvá takto:
"Hele kámo je 7 večer a tvoje
baterka má ještě 25% energie, koukej s tím něco dělat! Ve vedlejším pokoji máš fakt nádhernou a úžasnou
manželku. Jako kámo, musíš se jí také věnovat. Je tvojí svatou povinností, aby i
ona byla šťastná a abyste také měli krásné společné zážitky! Mrkni se, jestli nepotřebuje s něčím
pomoct, jestli si nechce vypovídat, nebo jestli s tebou jen nechce chce
trávit čas. Vlož svoji energii a čas do vztahu s ní. Takto posílíš důvěru,
dáš ženě najevo, že je pro tebe důležitá, že jí máš rád a když budeš
potřebovat, tak se na ní snad budeš moci spolehnout."
Ve čtvrtek po práci k nám pud sebezáchovy promlouvá takto:
"No kamaráde, tak to vypadá, že nám opět penízky moc dlouho
po výplatě nezůstaly, že? No, co se dá
dělat. Jako tvůj pud sebezáchovy, to zkusím říct nejklidněji, jak to jen
dokážu: Ty blázne bláznivá, kde máš tu rezervu
na horší časy?! Kde máš uloženou likvidní rezervu
ve výši minimálně nákladů domácnosti na tři měsíce?! Ukaž mi jí! Chci ji hned vidět! Jo, tak ty jí nemáš? Takže kamaráde, dneska budeš hold až do noci dělat tu
práci pro toho milého pána, který tě o to požádal před týdnem! Je mi to líto, ale
v této oblasti žádné diskuze nepřipouštím! Ještě mi poděkuješ, že máš rezervu až budeš déle
nemocný, nebo až se ti třeba rozbije auto! A chraň tě ruka páně, jestli ty peníze rozházíš za
nějaké pitominy! Ještě, že mě, tedy pud sebezáchovy, máš! Co ty bys bez něj jen
dělal?!"
V pátek po práci k nám pud sebezáchovy promlouvá takto:
"Kamaráde, smekám před tebou. Zvládl jsi se ctí další
náročný pracovní týden. Navíc jsi po práci dělal dobře i mě. Zvládl jsi se
věnovat rodině, přátelům, seberozvoji, a navíc jsi i část energie věnoval
budování hmotné rezervy pro případ budoucí nouze. Mám
z tebe opravdovou radost, jsi fakt třída!
Dneska by bylo fajn také trošku vypnout a zrelaxovat. Vyrazte si
s manželkou na dobrou večeři, jděte do divadla, sportujte, setkejte se
v přáteli, nebo si zvol prostě to, u čeho si odpočineš nejlépe. Relaxace
s rodinou, nebo s přáteli je opět z mého pohledu nejlepší možnost,
protože budeš také utužovat vztahy s blízkými. Ale víš co? Máš tento týden takové zásluhy, že si dělej, co
chceš. Prostě si to zasloužíš. Ale kdyby náhodou platila ještě nějaká omezení,
ať už kvůli Covidu, nebo třeba i z jiných příčin, tak je prosím respektuj.
Prostě vyber něco přiměřeného situaci."
V sobotu k nám pud sebezáchovy promlouvá takto:
"Sobota přímo vybízí k tomu, aby začala společnou
rodinnou snídaní. Když manželce připravíš snídani, tak jí tím jistě uděláš
radost. A však víš, že se ti ještě to jednou bude hodit, až budeš netaktní,
nebo až zas proneseš nevhodný vtip 😊
. Po snídani ti doporučuji, aby ses
zaměřil na nějaké opravy v domácnosti, které už dlouho odkládáš, na
vyřízení toho otravné papírování, do kterého se ti opravdu nechce a třeba i na
pomoc s úklidem v bytě. Kamaráde, až to uděláš, tak budeš mít fakt
velkou radost a budeš mít pocit, že jsi nezastavitelný. Třeba se ze
setrvačnosti vrhneš do nějakého dalšího úkolu, který díky nadšení vyřešit fakt
snadno 😊
. No, a hlavně budeš věci řešit a nebudou ti ve skříni přibývat
kostlivci 😊
. A až splníš ty úkoly, tak tě čeká ta pravá pohoda. Večer si
můžete s rodinkou zahrát nějakou společenskou hru, můžete jít na společnou
procházku, nebo třeba můžete jít i sportovat. Rodina je prostě nejvíc a čím víc
budete mít společných zážitků, tím pevnější vaše vztahy budou. No a tom to
je! Sobotu tedy věnuj údržbě a
případně i zušlechtění vlastního obydlí. Dále se snaž v sobotu splnit
povinností, které máš vůči společnosti, nebo různým institucím. Sobotní večer
je pak příhodný pro posilování vztahů v rodině a pro případný sport, tedy
pro utužování zdraví."
V neděli k nám pud sebezáchovy promlouvá takto:
"Hmmm, ty sis zapomněl
vypnout budík, co? Jako bych ti
každý sobotní večer neopakoval, že máš v neděli jedinečnou příležitost
dospat to, co jsi v týdnu nestihl. To teda ale platí jen v případě,
že tě děti nevytáhnout z postele dřív 😊
. Což je vlastně vždycky, viď? Kdybys to tak tušil už dřív, že se s dětmi
spánek stane nedostižnou modlou. No nic, teď už je pozdě říkat, "co by, kdyby". Teď už vstaň a dejte si s rodinkou
snídani. Dneska je přeci ten super den, který můžete strávit dohromady jako
rodinka. Dnes je ten den, kdy děti uvidí babičky a dědečky. Ty společné chvíle
si užívej, protože nebudou trvat věčně. Brzy přijde den, kdy budete všichni
nostalgicky vzpomínat na ty krásné společné chvíle. A nezapomeň na to, že
trávení společných chvil je i úžasný vklad do budoucnosti tvých dětí. Děti tím
totiž získají dobrý příklad, jak jednou mají trávit volny čas se svojí rodinou.
Navíc ty krásné chvíle budou i úžasnou oporou pro tvé děti v době dospíván
a až je potkají těžká období při snaze o samostatnost. Pro babičky a dědečky
bude neděle tím pravým svátkem, protože vnoučata jsou přeci smyslem, ale i
radostí jejich života. Kromě návštěv širší rodiny se neděle také perfektně hodí
pro sport, odpočinek a další společenské akce. Sport s dětmi je prima,
protože se děti něco naučí, a kromě tématu k hovoru s vrstevníky
získají i dobré návyky. Lidské tělo je bez pohybu prostě, jako kytka bez vody. Takovéto
tělo hold chátrá. A navíc si kámo vzpomeň, jaké to bylo, když jsi odešel na
školu, kde jsi byl sám bez rodiny. To sport byl tvojí oporou na neznámém místě.
Díky sportu sis navíc našel i nové přátele. A byl to právě sport, který byl
tvoji nejlepší relaxací. Tak dopřej tuto možnost
i svým dětem! Jednou ti za to budou vděčné."
A teď znovu využijme příměr energie k penězům. U peněz je vhodné znát vztah mezi cenou a hodnotou. Pokud nejde o podvod, tak cena bývá zřejmá. Cenou je ta částka, kterou zaplatíme za určité zboží, nebo za snahu o dosažení cíle. Platit můžeme jak penězi, tak energií. No a třeba takový zručný obchodník dokáže v našich očích nafouknout hodnotu určitého předmětů do takových rozměru, že nakonec ještě rádi zaplatíme vysokou cenu, které je vůči reálné hodnotě naprosto nesmyslná. Obecně se toto týká luxusního zboží, nebo třeba předražených akcií nějaké firmy, která sice vykazuje skvělá čísla, ale samotná firma je spíš takovou Potěmkinovou vesnicí, kde vládne chaos. Obecně lze říct, že cenu zboží, nebo třeba určitého cíle zvyšuje příběh, kterým se předmět, nebo myšlenka opřede. Tak schválně ... Bude mít větší hodnotu kus obyčejného plátna, nebo stejný kus plátna, o kterém věříme, že do něj byl zahalen Ježíš Kristus po ukřižování? Myslím si, že na tomto příkladě je patrné, jakou moc má příběh na cenu určitého předmětu. A v tomto případě je zcela nedůležité, jestli je pro nás příběh o ukřižování Ježíše podstatný. Vždy se najde dost lidí, kteří by o toto plátno měli velký zájem. Ekonomickou terminologií zde poptávka velmi brutálně drtí nabídku. Takže pokud se obecně věří, že se onen příběh váže právě k tomuto plátnu, tak bude jeho cena opravdu astronomická. Problém nastane, pokud ztratíme důvěru v Ježíše, v církev, která jej zastupuje, nebo v to, že se určité plátno váže k uvedené události. No a stejný princip platí s energií v našich životech. Může například přijít nějaký charizmatický politik, který nás fascinuje určitou ideologií, a třeba nás dokonce přesvědčí o tom, že ji je i schopný uplatnit v praxi. V tomto případě můžeme být ochotní věnovat velké množství energie k podpoře jeho myšlenek a slov. Prostě investujeme energii do toho, abychom společně dosáhly něčeho, co má nepředstavitelnou hodnotu. Jak asi budeme zklamání, když si později uvědomíme, že tento politik pouze dokáže stavět vzdušené zámky a že je to obratný manipulátor, který využívá lákavé ideály pro získání masivní podpory, aby se pak sám mohl obohatit?! V nejhorším případě se daná ideologie blíží dokonalému světu a jaksi netoleruje lidskou nedokonalost. Posledním příkladem mám na mysli Adolfa Hitlera. Věřím tomu, že pokud bychom se seznámili s prezentací jeho myšlenek, tak by s ním asi většina z nás souhlasila. Předpokládám, že chtěl geneticky zdravé a schopné občany říše, že chtěl důvěru ve společnost, že chtěl efektivitu, že chtěl silnou ekonomiku, že chtěl sjednotit Evropu, aby se v Evropě dále neválčilo a jistě chtěl odstranit i neaktuální zvyky. Prostě tedy usiloval o zdravou společnost. Komu z nás by se toto nelíbilo?! Problém ale spočívá v tom, že dokonalí nejsou ani lidé, ani společnost. A pokud chceme vše hned zdokonalit, tak si musíme nejdříve udělat čistý stůl a začít vše stavět znovu. A tento přístup vede v reálném světě k masovému vyvražďování, k ničení kultur a k přepisování historie. A to už moc fajn není!
Tímto na vás tedy apeluji, abyste se dříve zamysleli nad
reálnosti určitých ideologií a nad případnými mezikroky, které jsou
k jejich případnému naplnění nezbytné! Prostě dříve dlouze přemýšlejte, než se nadchnete pro
něco neuskutečnitelného, nebo v horším případě pro něco, čeho lze
dosáhnout pouze za cenu popření lidskosti! Pokud tedy investujeme energii nevhodně, tak
neriskujeme pouze to, že výsledek bude bezcenný, ale dokonce může být změna
nevratná, nebo se mi sami díky svým činům můžeme dostat do bezvýchodné situace.
V těchto případech může být výsledek horší, než kdybychom nedělali nic. V projektu
Poznávání podstaty budeme pracovat na tom, aby pro nás bylo snadné odhalit,
když nám někdo věší bulíky na nos. A dále pro nás snad nebude problém pochopit
skutečné cíle druhých 😊. Však to známe: Dvakrát měř a jednou řež a také nekupuj zajíce
v pytli 😊.No a především: Cesta do pekla je dlážděna
dobrými úmysly.
A obdobně to funguje i s investováním naší energie. Pokud investujeme naší energie do toho, co se sice tváří neodolatelně, ale ze své podstaty to není kvalitní, tak v budoucnu pravděpodobně spláčeme nad výdělkem. Prostě jsme uložili vzácnou energii do bezcenného výtvoru. Našemu odkazu tímto moc neprospějeme. Zde uvedu za příklady určité moderní přístupy, které podrobně nechápeme a které neprošly zkouškou časem. Díky chápání podstaty věcí a činností můžeme hned zavrhnout ty myšlenky, které jsou nám sice skvěle prezentovány, ale které nemají trvalejší hodnoty a kvalitní základy.
Má rada tedy zní! Pokud chceme prožít naplněný a harmonický život, tak se věnujme všem významný složkám života. Nic z toho neflákejme, protože by se nám to pravděpodobně jednou vrátilo. Naučme se také smysluplně ukládat naší energii. Mysleme i na to, že svým jednání dáváme vzor nejen dalším generacím našeho rodu. Našimi návyky a chováním tedy neovlivňujeme jen naše děti a vnoučata, ale i celou společnost. Proto se tedy poctivě věnujme svému seberozvoji, zdraví, odpočinku, zabezpečení a samozřejmě i rodině a přátelům.
Pokud tedy cítíme, že nehospodaříme s energií správně, tak doporučuji začít stanovením těch nejdůležitějších životních cílů. Až následovně má smysl řešit, jaké činnosti k těmto cílům vedou. No a až na úplný závěr se můžeme zabývat zvyšováním efektivity jednotlivých vykonávaných činností. A nyní si neodpustím rýpavou připomínku... Schválně se zamysleme nad tím, kolik z nás vykonává strategicky důležitou práci a kolik z nás se zaměřuje pouze na vykonávání společensky podružných činností a na dosahování rozumné efektivity. Vzhledem k počtu lidí ve společnosti se hold jen opravdu malá hrstka lidí může zaměřovat na ty strategicky důležité činnosti pro společnost. Ovšem i životy nás ostatních mohou být naplněné, protože naše formální činnosti mají sloužit především k zabezpečení a rozvoji rodiny. A to je nepřímé naplňování první a druhé složky smyslu života. Pokud bychom ale přeci jen chtěli řešit i společensky důležité otázky, tak zkusme vydržet u projektu Poznávání podstaty a pracujme na svém seberozvoji. Projekt Poznávání podstaty bude směřovat právě také k tomu, aby se naše šance na úspěch v této oblasti postupně zvyšovala.
Energie je tedy potenciálem k dosažení
pokroku a k vytvoření našeho odkazu pro budou generace. Správné nakládání
s energii je náročná disciplína a ve škole nás toto asi nenaučí. Dá se
říct, že schopnost v hospodaření s energií tvoří rozdíl v úspěšnosti
lidí. Proto tuto oblast nepodceňujme!
A jak informace z dnešní přednášky využít ve vlastním životě? Zkuste si odpovědět na tyto otázky:
- Daří se mi vnímat přirozený stav světa? A chápu, jak docílit toho, aby mi malá investice energie přinesla značný užitek?
- Investuji svojí energii tak, abych v budoucnu dosáhl i velkých cílů?
- Investuji energii do všech podstatných složek svého života?
- Vnímám kolik energie, do které činnosti investuji? Poznám, když energií vyloženě plýtvám?
- Věnuji se spíše prevenci nebo řeším až ty vážné problémy, které nastanou? Vyhovuje mi můj přístup?
- Posuzuji běžně reálnost předkládaných myšlenek a důsledky, které by plynuly z jejich uplatnění dříve, než se pro ně nadchnu? Pokládám si vždy otázku, jaký cíl autor danou myšlenkou asi sleduje?
- Jsem spokojen se svojí schopností hospodařit s energií, nebo se pustím do zlepšování této dovednosti?
A opět si ještě dovolím nezbytnou připomínku:
Upozorňuji na to, že v přednášce nemusí být vše dokonale správně. Proto uvedené informace nikdy slepě nepřebírejte a o všem kriticky přemýšlejte.
A to je vše lidičky! Zveřejnění příští přednášky vychází na den před Vánoci, takže jsme pro ni vybral téma Rodina. Tato přednáška již bude spadat do nového a velmi zajímavého tematického okruhu Společnost.
Pokud se vám přednáška líbila, prosím o její sdílení, o sledování kanálu Poznávání podstaty na YouTube a o sledování Facebookového a Twitterového účtu projetu. Budu rád i za vaše komentáře k videím.
Mějte se krásně
váš Diskutér